english slovensky

Robert Šimek & Johnny Cash Revival Band

Napriek tomu, že Revival je celkom oficiálnou a uznávanou hudobnou kategóriou, ktorá zahŕňa pomerne širokú oblasť interpretačnej i muzikologickej činnosti (vydávanie pôvodných skladieb, nové nahrávky pamätníckych melódii, súčasnú produkciu naväzujúcu na pôvodnú tvorbu, vydávanie memoárovej hudobnej literatúry...), môžu ho niektorí považovať za voľačo menejcenného, iba za imitáciu originálu.

Samozrejme, nie každý revival stojí za to, aby ho experti a laici brali vážne. Lenže na medzinárodnej hudobnej scéne nájdeme občas spevákov a kapely, ktorí "robia" taký revival, že ich môžeme interpretačne porovnávať s pôvodnými umelcami.

Do tejto kategórie patrí aj talentovaný slovenský spevák Robert Šimek, ktorý na svojej umeleckej dráhe stavil na mincu legendy svetovej country & western music Johnnyho Casha.

Robert Šimek (nar. 1966) určite nepatrí k tým, ktorí sa po celý život nepohli z "rodnej hrudi". Narodil sa a aj v súčastnosti žije v hlavnom meste Slovenskej republiky v Bratislave, ale niekoľko rokov bolo jeho domovom tiež Rakúsko a USA. Keď mal 14 rokov začal hrať na gitare. Súčasne pri počúvaní LP-platní z bohatej zbierky svojho otca stále viac a viac podliehal čaru basbarytónu Johnnyho Casha. Stovky hodín potom trávil počúvaním a svedomitým štúdiom Cashových pesničiek snahou o čo najvernejie napodobenie jeho hlasu, vokálneho prejavu, frázovania i celkového image - od trocha ležérneho držania gitary až ku cashovskej garderóbe v štýle "Man In Black".

Keď sa na jeseň 1991 vydal s prvou zostavou svojej sprievodnej skupiny Johnny Cash Revival Band (rovnako Šimekovi muzikanti kráčajú verne v stopách soundu legendárnej Cashovej kapely Tennessee Three) na cestu k poslucháčom, bol už dobre "vyzbrojený" niekoľkými desiatkami revivalových verzii Cashových piesní. Rýchlo zaujal publikum na Slovensku i v Rakúsku - od tej doby je v tamojších country kluboch a na festivaloch častým hosťom a niekoľkokrát sa objavil na televíznej obrazovke. Svoj cashovský image podčiarkol Robert Šimek aj dvoma koncertami v prísne strážných slovenských žalároch v Železovciach /1994/ a Leopoldove /1997/ , podobne ako pred rokmi spieval Johnny Cash trestancom za mrežami vo Folsome, San Quintine a ďalších väzniciach.

V roku 1996 sa Robert Šimek po prvý raz predstavil českým priaznivcom prostredníctvom medailónika v televíznom programe Country Express Praha - Nashville. Potom sa už dostal do opatery agentúry Western Man, vďaka ktorej nasledovali vystúpenia v prestížnom country klube C15 v Prahe, na festivale Wells Frago a nakoniec i práca na platni v nahrávacom štúdiu.